Biura rachunkowe zajmujące się działalnością w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych mają obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej na wypadek szkód wyrządzonych klientom. Obowiązek ubezpieczenia OC powstaje nie później niż w dzień, który poprzedza rozpoczęcie prowadzenia działalności.
OC dla biura rachunkowego – czy jest obowiązkowe?
Omawiając zalety, jakie ma wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla biura rachunkowego, warto wiedzieć, czy jest ono w ogóle konieczne. Należy mieć na względzie, że każda firma prowadząca tego typu działalność ma obowiązek zawarcia umowy polisy OC. Co ważne, ubezpieczenie musi być ważne, począwszy od pierwszego dnia rozpoczęcia świadczenia usług księgowych. Oznacza to zatem, że polisę trzeba będzie wykupić jeszcze zanim zarejestruje się działalność. Jeśli stosowny urząd wykryje, chociażby jeden dzień zwłoki, może to być związane z naprawdę poważnymi sankcjami finansowymi i problemami prawnymi.
Zakres oraz suma gwarancyjna ubezpieczenia
Szczegóły związane z obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2014 roku odnośnie obowiązkowego OC przedsiębiorców zajmujących się usługami dotyczącymi prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Wspomniane wyżej rozporządzenie określa zakres obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej osób prowadzących działalność związaną z usługami księgowymi, za szkody powstałe w wyniku prowadzonej działalności, czas powstania obowiązku wykupu ubezpieczenia i minimalną sumę stanowiącą kwotę gwarancyjną tegoż ubezpieczenia.
I tak polisą OC objęta zostanie odpowiedzialność cywilna przedsiębiorców, którzy zajmują się świadczeniem usług w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych za szkody powstałe na skutek zaniechania albo działania ubezpieczonego, w czasie ubezpieczenia, w związku z typem prowadzonej działalności.
Minimalną sumą gwarancyjną polisy OC dla biura rachunkowego, w odniesieniu do pojedynczego zdarzenia, którego skutki zostały objęte umową ubezpieczenia, jest 10 000 euro. Kwotę tę ustala się ze wzięciem pod uwagę średniego kursu euro, który ogłosił Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym wykupiono polisę OC dla biura rachunkowego.
Czego nie obejmuje polisa OC dla biura rachunkowego?
OC biura rachunkowego nie obejmuje niżej wymienionych szkód:
- polegających na zapłacie kar umownych,
- wyrządzonych przez ubezpieczonego, który nie spełnia już warunków, o których jest mowa w artykule 76 a ust. 3 ustawy o rachunkowości, chyba iż szkodę wyrządzono w związku z prowadzeniem działalności w czasie, w którym zostały spełnione przez ubezpieczonego te warunki,
- polegających na utracie, zniszczeniu albo uszkodzeniu mienia, wyrządzonych przez ubezpieczonego rodzeństwu, zstępnemu, wstępnemu, małżonkowi, jak również powinowatemu w tym samym stopniu albo linii, osobie, która pozostaje w stosunku przysposobienia i jej małżonkowi, a także osobie, z którą ubezpieczony jest we wspólnym pożyciu,
- powstałych w wyniku zamieszek, rozruchów, stanu wojennego czy aktów terroru.
OC dla biura rachunkowego – jak wybrać najlepsze?
Wybranie najlepszego ubezpieczenia OC dla biura rachunkowego może być trudną decyzją, niemniej warto poświęcić nieco czasu na poczet zapoznania się z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych. Zanim podpisze się umowę, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:
- sumy gwarancyjne – im wyższe, tym lepsza będzie ochrona przed ewentualnymi szkodami,
- zakres ochrony i to czy obejmie on wszelkie ryzyka mające związek z prowadzeniem działalności biura rachunkowego.