OC rzeczoznawcy majątkowego – dla kogo? Ile wynosi minimalna kwota?

Posted on

Prowadzenie działalności gospodarczej przez rzeczoznawców majątkowych związana jest z koniecznością zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dlatego też obowiązkowe OC rzeczoznawcy majątkowego wykupuje osoba prowadząca firmę, nie zaś fizyczna. Poniżej odpowiemy na pytanie, kto powinien zawrzeć taką polisę, jaka polisa powinna być dołączona do operatu szacunkowego, jaka jest jej minimalna kwota.

Polisa OC a operat szacunkowy

Kopia umowy polisy ubezpieczeniowej, aktualnej na dzień przygotowania operatu szacunkowego, jest do niego załącznikiem albo do umowy odnośnie do dokonania wyceny danej nieruchomości. Ubezpieczenie OC dla rzeczoznawcy majątkowego dołącza się także do potwierdzenia aktualności operatu szacunkowego, jak również w odniesieniu do ekspertyz i opracowań, które nie stanowią operatu szacunkowego.

Ubezpieczenie OC rzeczoznawcy majątkowego – dla kogo jest obowiązkowe?

Rozporządzenie Ministra Finansów z 26 kwietnia 2019 r. wskazuje jednoznacznie na konieczność zawarcia polisy ubezpieczeniowej OC przez rzeczoznawcę majątkowego. W sytuacji, kiedy osoba prowadząca firmę zajmuje się wykonaniem umowy przy pomocy zatrudnionego u siebie rzeczoznawcy majątkowego, polisą OC objęte są także szkody, które powstały na skutek działań albo zaniechań tegoż pracownika. Tyczy się to nie tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale też umowę cywilnoprawną.

Minimalna kwota polisy OC rzeczoznawcy majątkowego

Termin, kiedy powstaje obowiązek ubezpieczenia i minimalną sumę gwarancyjną polisy rzeczoznawcy majątkowego określa minister właściwy do spraw instytucji finansowych w porozumieniu z ministrem właściwym dla mieszkalnictwa, planowania przestrzennego i budownictwa. Mając na względzie specyfikę wykonywanej profesji i zakres realizowanych działań, jak również metody uznawania ubezpieczeń czy gwarancji zawodowych wydawanych w państwach członkowskich.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Finansów z dn. 26 kwietnia 2019 roku odnośnie obowiązkowej polisy od odpowiedzialności cywilnej osoby prowadzącej biuro rzeczoznawcy majątkowego minimalną sumą gwarancyjną, odnośnie do pojedynczego zdarzenia i do wszelkich zdarzeń w czasie ubezpieczenie nie dłuższym aniżeli 12 miesięcy, których skutki zostały objęte umową polisy OC, jest równowartość 25 tysięcy euro. Kwota, o której jest tutaj mowa ustalana, jest zawsze z zastosowaniem średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia została zawarta.

Ubezpieczenie rzeczoznawcy majątkowego wykonującego czynności osobiście

Osoba będąca rzeczoznawcą majątkowym wykonującym czynności osobiście, a zatem taka, która nie prowadzi działalności gospodarczej, ma prawo do wykupienia dowolnej polisy OC. Chroni ona rzeczoznawcę jako osobę fizyczną, nie zaś przedsiębiorcę, u którego został zatrudniony rzeczoznawca. Dzięki temu ubezpieczony rzeczoznawca nie będzie zmuszony do pokrywania kosztów ze swojej kieszeni, w przypadku regresowania odpowiedzialności za szkodę powstałą z jego winy.

Odpowiedzialność regresowa pracownika jest odpowiedzialnością wobec pracodawcy, który zajął się naprawieniem szkody wyrządzonej przez pracownika. Pracodawca ma prawo domagać się później zwrotu kosztów poniesionych na poczet naprawy szkody od pracownika. Roszczenie regresowe regulują przepisy zawarte w Kodeksie pracy i opierają się na identycznych zasadach jak odpowiedzialność za szkody wyrządzone w efekcie nienależytego wykonania albo niewykonania obowiązków przez pracownika.