Ubezpieczenie w góry – jakie, po co i dla kogo?

Posted on

Wędrówki górskie to dla wielu osób ulubiona forma aktywności fizycznej oraz spędzania wolnego czasu. Warto jest więc zadbać, żeby była ona nie tylko przyjemną, ale także bezpieczną rozrywką. Ryzyko jakie niesie ze sobą górska wyprawa zależy oczywiście od wielu czynników, jak wybrana trasa, jest poziom trudności, wysokości na jakie mamy zamiar się wspinać, czy panujące tam warunki klimatyczne. W dużym stopniu jesteśmy w stanie sami sprawić, żeby wyprawa była dla nas bezpieczna, kupując odpowiednie obuwie, sprawdzając dokładnie prognozy pogody, a przede wszystkim nie robiąc niczego na siłę. Mimo wszystko warto rozważyć również wykupienie ubezpieczenia w góry, które za dość niską, w porównaniu dla gwarantowanego bezpieczeństwa, cenę, może zaoszczędzić nam sporo nerwów.

Jakie korzyści daje ubezpieczenie w góry?

Przede wszystkim ubezpieczenie daje nam gwarancję pomocy w przypadku potrzeby pokrycia kosztów leczenia, a także sytuacji, w której musielibyśmy skorzystać z usług ratowników górskich i ewakuacji ze szlaku. Jest to niezwykle ważny aspekt, gdyż w przypadku, kiedy nie posiadamy ubezpieczenia, ceny tych usług są niezwykle wysokie. 

Ubezpieczenie dla turystów

Forma i kwota ubezpieczenia powinna być przede wszystkim dopasowana do potrzeb. Jeżeli wybieramy się na krótszą wędrówkę, kupowanie drogiego ubezpieczenia dla profesjonalistów po prostu nie ma sensu. Najważniejsze kwestie, jakie powinno obejmować takie ubezpieczenie to właśnie ratownictwo górskie oraz ewentualne koszty leczenia oraz ubezpieczenie NWW i OC. Warto również zastanowić się nad dodatkowymi opcjami, jakie daje nam ubezpieczyciel np. pomoc tłumacza czy opieka nad dzieckiem.

Ubezpieczenie dla profesjonalistów

W przypadku alpinistów, himalaistów i innych wspinaczy wysokogórskich sprawa wygląda nieco inaczej. Ubezpieczenie zwykle związane jest z wykupieniem dodatkowe rozszerzenia obejmującego aktywności wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Ceny takich ubezpieczeń to koszt nawet o 200% wyższy, jednak adekwatny oczywiście do wzrostu zagrożeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na maksymalną wysokość wspinaczki objętej ubezpieczeniem, która zwykle jest wyszczególniona w umowie oraz czy ubezpieczenie obejmuje wspinaczkę ze sprzętem specjalistycznym. Jeżeli chodzi o kwestię tego, co daje nam takie ubezpieczenie, polisa nie różni się właściwie niczym od ubezpieczenia na krótsze, mniej wymagające wędrówki.

Cena

Koszt ubezpieczenia zależny jest przede wszystkim od kraju, który zamierzamy odwiedzić, naszej kondycji fizycznej, ewentualnego występowania chorób przewlekłych oraz wieku. Najtańsze ubezpieczenia to koszt około 4zł/dzień, najdroższe nawet do 50zł/dzień. Mimo wszystko jest to cena, którą warto zapłacić w trosce o swoje zdrowie.

Ubezpieczenia w góry to temat, który wiele osób puszcza mimo uszu, a który jest niezwykle ważny. Nawet dbając o swoje bezpieczeństwo nie przewidzimy wszystkich sytuacji, które mogą nas spotkać podczas wędrówki w często nieznanym, trudnym terenie o szybko zmieniających się warunkach. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu wcześniej, zamiast płacić spore sumy za ewentualną pomoc, z której możemy być zmuszeni skorzystać. Wyprawy górskie, czy to te bardziej trekkingowe czy wyczynowe mają być przede wszystkim przyjemnością, a nie powodem zmartwień i problemów. Ubezpieczenie daje nam pewność, że otrzymamy niezbędną pomoc, a więc pozwala nam na radość z czasu spędzanego z naturą, zamiast martwienia się, co by było gdyby. W porównaniu do zalet, jakie nam ono daje, koszty naprawdę nie są zbyt wygórowane.