Ubezpieczenie najemcy – co warto wiedzieć?

Posted on

Właściciel mieszkania odpowiada za wykup ubezpieczenia budynku. Warto jednak wiedzieć, że istnieje też ubezpieczenie najemcy. Pomyśl o wykupieniu tego typu polisy, aby móc uzyskać odszkodowanie za straty na elementach nieswojej nieruchomości. Dowiedz się więcej na temat tego, czym jest OC najemcy, co obejmuje i czy rzeczywiście warto je wykupić.

Ubezpieczenie najemcy mieszkania – czym jest i czy go potrzebujesz?

Ubezpieczenie najemcy jest polisą dotyczącą odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Jeśli wynajmujesz u kogoś mieszkanie, to warto pomyśleć o jego wykupieniu. Nie jest ono obowiązkowe, ale zabezpiecza Cię pod wieloma względami. Możesz liczyć na zabezpieczenie Cię finansowo na wypadek szkód wyrządzonych w wynajmowanym przez Ciebie mieszkaniu przez osoby trzecie. Niestety nierzadko bywa tak, że winowajcami są sąsiedzi. Mogą oni przykładowo doprowadzić do zalania mieszkania, czego skutki obejmą także Ciebie.

Zdarza się także, że sam przyczynisz się do powstania szkód lub zrobią je współlokatorzy. Niekiedy za ich wystąpienie odpowiadają osoby z zewnątrz, czyli przykładowo pani sprzątająca. Warto od razu zaznaczyć, że raz wykupione ubezpieczenie najemcy jest kontynuowane nawet po zmianie mieszkania. Oznacza to, że nie zostaje ono przypisane do konkretnego lokum. Kolejną kwestią jest to, że OC najemcy zapewnia ochronę niezależnie od metrażu. Możesz wynajmować zarówno cały lokal mieszkalny, jak i zaledwie jedno pomieszczenie.

Ubezpieczenie najemcy jest polisą dotyczącą odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym

Czego dotyczy ubezpieczenie najemcy?

Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mają nieco inne warunki, dlatego zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z zakresem polisy i włączeniami odpowiedzialności. Możesz liczyć na pokrycie szkód przez ubezpieczyciela, jeśli w nieumyślny sposób doprowadziłeś do ich powstania. Najczęściej ma to miejsce podczas wykonywania codziennych czynności, czyli podczas użytkowania z lokalu. Ochroną objęte są elementy stałe mieszkania i jego wyposażenie, czyli przykładowo ściany, meble, sprzęt RTV i AGD. Warto wiedzieć, że odszkodowanie zostanie wypłacone również w przypadku mienia, które jest przechowywane poza wynajmowanym lokalem, czyli w między innymi w piwnicy.

Jeśli nie chcesz ponosić odpowiedzialności finansowej w przypadku wystąpienia szkód, to wykup ubezpieczenie najemcy, które zapewnia Ci skuteczną ochronę. Obejmuje ona pożar, zalanie lokalu, awarie w łazience, uszkodzenie sprzętu w wyniku wyładowań atmosferycznych, potracenie pieszego w obrębie osiedla. OC najemcy przydaje się w wielu sytuacjach w życiu prywatnym. Chroni Cię w razie porysowania auta na parkingu, pogryzienia przechodnia podczas spacerowania z psem, wybicia okna, doprowadzenia do czyjejś kontuzji podczas osiedlowego meczu.

Kiedy możesz liczyć na odszkodowanie w przypadku OC najemcy?


Ubezpieczenie najemcy to zabezpieczenie w razie kradzieży z włamaniem. Dostaniesz odszkodowanie, jeśli ktoś wybije okno, wyłamie zamek w drzwiach, po czym ukradnie sprzęt elektroniczny, urządzenia AGD, ubrania, biżuterię, książki, gotówkę, elementy wystroju, instrumenty muzyczne itd. Jak widzisz, zakres ochrony polisy dla najemcy mieszkania jest szeroki.

Obejmuje on także przedmioty szklane po wykupienia dodatkowego rozszerzenia. Zdarza się, że dojdzie do stłuczenia szyby w oknie lub drzwiach, lustra, kabiny prysznica, stołu, akwarium. Możesz również zdecydować się na wykupienie dodatkowego pakietu Home Assistance. W ten sposób towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty związane z wezwaniem fachowców typu elektryk lub hydraulik. Nie zapłacisz za wymienienie uszkodzonego zamka w drzwiach ani za straty spowodowane przez zwierzęta domowe.