Ubezpieczenie pompy ciepła – kiedy warto to zrobić?

Posted on

Pompa ciepła to urządzenie, które służy do ogrzewania budynków oraz podgrzewania wody użytkowej. W tym celu wykorzystuje odnawialne źródła energii, takie jak wodę, powietrze lub grunt. Ze względu na to, że ogrzewanie pompą ciepła jest ekonomiczne oraz ekologiczne na jej zakup i montaż decyduje się coraz więcej osób. Jest to dość kosztowna inwestycja, dlatego warto zastanowić się nad ubezpieczeniem tego urządzenia.

Pompy ciepła – dlaczego są tak popularne?

Pompy ciepła cieszą się ogromną popularnością i systematycznie wypierają z rynku tradycyjne metody ogrzewania. Wynika to głównie z faktu, że są to urządzenia:

  • ekonomiczne i efektywne – około 80% ciepła potrzebnego do ogrzania budynku i wody pobierają z odnawialnych źródeł energii.
  • żywotne – nowoczesne modele są praktycznie bezawaryjne,
  • bezobsługowe – pompa pracuje samodzielnie, bez konieczności obsługiwania jej przez użytkowników,
  • przyjazne środowisku – podczas swojej pracy emitują znikome ilości szkodliwych substancji do atmosfery.

Ubezpieczenie pompy ciepła pozwala korzystać z niej bez obaw o to, że w razie nieprzewidzianych problemów pozostaniemy bez ogrzewania.

Pompy ciepła cieszą się ogromną popularnością i systematycznie wypierają z rynku tradycyjne metody ogrzewania

Ubezpieczenie pompy ciepła – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Zakup pompy ciepła to wydatek rzędu około 40-50 tys. zł. Inwestycja ta zwraca się po pewnym czasie, ale problem pojawia się w chwili, gdy dojdzie do jej uszkodzenia na skutek różnego rodzaju zdarzeń losowych. W takim przypadku korzystanie z niej będzie niemożliwe. Ubezpieczenie pompy ciepła pozwala uniknąć nieprzewidzianych sytuacji. Zdecydowanie warto jest rozważyć ubezpieczenie urządzenia przede wszystkim od:

kradzieży i zniszczenia- sprzęt elektroniczny bardzo często pada łupem złodziei, którzy chcą sprzedać go w całości bądź w częściach.
nagłych zjawisk atmosferycznych – w Polsce coraz częściej zdarzają się gwałtowne burze z piorunami i gradem, a także huragany i trąby powietrzne. Takie zjawiska mogą być bardzo niebezpieczne również dla pompy ciepła, gdyż grad lub silny wiatr mogą uszkodzić jednostkę zewnętrzną.

  • pożaru – nagły pożar może być wywołany przez wiele czynników. Ogień jest w stanie doszczętnie zniszczyć pompę oraz całą instalację.
  • awarii – mimo, iż pompy ciepła to urządzenia praktycznie bezawaryjne może zdarzyć się, że któraś z jej części przestanie działać prawidłowo, co spowoduje poważną awarię.

Z oferty ubezpieczenia pompy ciepła mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jaki i właściciele firm oraz rolnicy. Przed wyborem konkretnej oferty trzeba jednak pamiętać o tym, że można ubezpieczyć urządzenie, którego jest się właścicielem. Pompa i cała instalacja muszą także pracować bez zarzutu.

Na rynku ubezpieczeń pojawia się systematycznie coraz więcej ofert dotyczących możliwości objęcia polisą również pompy ciepła. Może to być samodzielne ubezpieczenie lub rozszerzenie do polisy, którą objęta jest nieruchomość. Wysokość składki zależy od wielu czynników, a do najważniejszych z nich zaliczyć można przede wszystkim model i rok produkcji pompy, jej moc oraz zakres ochrony. Bez względu na to, na którą ofertę ostatecznie się zdecydujemy wykupienie ubezpieczenia pompy ciepła jest zawsze świetną decyzją. Pozwoli bowiem uniknąć wielu sytuacji, które mogą sprawić, że urządzenie to ulegnie doszczętnemu zniszczeniu lub też padnie łupem złodziei. Wiąże się to z brakiem możliwości ogrzewania domu i wody, a także koniecznością ponoszenia kolejnych wydatków. Zakup polisy pozwala spać spokojnie i bez przeszkód korzystać z możliwości, jakie daje nowoczesna i ekologiczna pompa ciepła.