Bezpieczny wyjazd do Polski – zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne

Posted on

Polska jest atrakcyjnym krajem zarówno pod względem turystycznym, jak i zarobkowym. Każdy przyjeżdżający cudzoziemiec powinien mieć świadomość, że musi posiadać ubezpieczenie. Nie chodzi tylko o nieszczęśliwe wypadki, ale o całościowe zabezpieczenie swojego zdrowia. Przekonanie, że na wyjeździe nic się nie wydarzy jest błędne, warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność.

Kto może skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego dla obcokrajowców?

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców skierowane jest do wszystkich osób, które wybierają się do Polski i chcą zabezpieczyć się na wypadek kosztów z tytułu leczenia związanego z nagłym zachorowaniem. Nie ma znaczenia czy przyjazd ma charakter turystyczny, edukacyjny czy wypoczynkowy. Jeśli ma związek z pracą to dodatkowo osoba musi przybywać ze Strefy Schengen. Obowiązek ubezpieczenia występuje przy krótszych i dłuższych okresach. Podstawą do zakupu przy dłuższym pobycie jest posiadanie wizy.

Polska jest atrakcyjnym krajem zarówno pod względem turystycznym, jak i zarobkowym

Co obejmuje ubezpieczenie?

Zakres ubezpieczenia zdrowotnego może się różnić w zależności od firmy. Najbardziej popularny dotyczy:

  • przeprowadzenia badań wymaganych do postawienia diagnozy,
  • leczenia ambulatoryjnego, hospitalizacji,
  • leczenia stomatologicznego,
  • zakupu leków,
  • transportu do placówki medycznej,
  • przewiezieniem do kraju stałego zamieszkania,
  • transportu zwłok do kraju stałego zamieszkania.

Wybierając szeroki zakres ubezpieczenia, zwiększa się poczucie bezpieczeństwa, ale warto również go dobrać pod swoje potrzeby indywidualne.

Online czy stacjonarnie — gdzie kupić ubezpieczenie?

Można wybrać obie opcje w zależności od indywidualnych preferencji. Jeśli ktoś lubi kontakt z drugim człowiekiem, to może udać się do placówki ubezpieczyciela i uzgodnić wszystko z doradcą. To rozwiązanie jest też dobre dla osób, które mają liczne pytania, na które chciałyby poznać odpowiedź. Większość firm ma w swojej ofercie możliwość zakupu polisy przez internet. To wygodne rozwiązanie i szybkie. Można skorzystać z niego w każdym miejscu z dostępem do sieci.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie zdrowotne?

Warto zastanowić się przed zakupem polisy i wybrać taką, która będzie odzwierciedlała indywidualne preferencje. Najważniejsze kwestie to przede wszystkim limit kosztów leczenia i przysługujące świadczenia. Należy też zwrócić uwagę czy ubezpieczenie jest dostępne w danym kraju. Ważne są również takie kryteria jak długość trwania ubezpieczenia i jego warunki. Warto się również rozeznać czy będzie można zakres rozszerzyć, w przypadku zmiany charakteru podróży.

Korzyści wynikające z ubezpieczenia


Do każdej podróży warto się jak najlepiej przygotować, aby przebiegała ona w spokoju. To da właśnie wykupienie polisy. W przypadku zachorowania będzie można mieć dostęp do lepszej opieki medycznej, bez oczekiwania w kolejkach, możliwość wykupienia lekarstw czy transportu medycznego do bardziej wyspecjalizowanej jednostki. To wykupienie sobie bezpieczeństwa w pewności, że w przypadku nagłej pomocy, obcokrajowcy zostaną odpowiednio zaopiekowani. Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców to też dbanie o rodzinę pozostającą w ojczystym kraju, która w przypadku śmierci nie zostanie obarczona kosztami transportu zwłok.

Obecnie wiele firm ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie ubezpieczenia zdrowotne dla cudzoziemców. Są one dostępne online i stacjonarnie w placówkach. Można indywidualnie dobrać zakres zabezpieczenia, są one z reguły dosyć szerokie. Warto wiedzieć, kiedy takie ubezpieczenie obowiązuje, a kiedy jest tylko ważnym dodatkiem. Najlepiej skorzystać też z pomocy doradcy ubezpieczeniowego, który dobierze odpowiedni produkt.